Vlaky.

Napsal Lupo-anetta-selsky.bloger.cz (») 7. 2., přečteno: 73×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a online

Vlaky.
Občas tak nostalgicky zavzpomínám na naše cestování vlakem v mém dětství. Dřevěné lavice v drncajících vagónech a v koutě kamna které aspoň trochu vzbuzovaly pocit tepla v zimě.Jako na vše zvědaví kluci jsme samozřejmě chtěli taky koukat z otevřeného okna no mamka nás vždy okřikla "Zavřete to okno,budete celí od sazí!" Ano od sazí protože to nás ještě táhla parní lokomotýva která uměla občas pěkně zadýmit.
Ale nebylo to jen dětství. Taky v mládí jsem se dost nacestoval vlakem. Pověstný byl osobák z Nových Zámků do Prievidze. Jako horníčtí učni jsme strávili v tomto vlaku mnoho hodin týden co týden. Už od startu jsme obsazovali kupáky protože postupně cestou přistupovali nejen naši kamarádi ale i holky jedoucí do Partizánského,takzvané Baťovky. Vlak ve kterém byl skutečný život. Kytary,zpěv,legrace.Mnozí zde prožili první lásky či zklamání.Pak se občas semlela nějaká bitka v Topolčanech s takzvanými Žocharmi a jelo se dál. V baťovke jsme se rozloučili s holkami a pak už cesta do cíle. Protože vlak stál v každé prdeli,trvala cesta nějaké čtyři hodiny ale nám to vůbec nevadilo. Užívali jsme si.
Dnes už vlakem téměř nejezdím. Naposled snad před patnácti léty když jsem rozbil auto a potřeboval jsem cestovat. Zaujala mne však zpráva,že dle vyjádření našich dráh jsou železnice kapacitně přeplněné a už není v silách přepravců dopravit tolik lidí. Zdálo se mi to divné.Vždyť jsou dnes přeci vlakové trasy dva-tři krát rychlejší než kdysi.Je mnohem víc aut a přeci vlaky nestačí? Jak je to možné? Myslím,že odpověď není zas až tak složitá. Kolem a kolem je na vině zhýčkanost samotných cestujících. Stačí si najít obrázky z dnešních vagónů a je to jasné. Pokud kdysi sedělo v jednom prostoru osm lidí,dnes je na stejném prostoru sedadel jen pro tři.Pokud kdysi cestující stáli třeba dvě tři hodiny když nebylo místa k sezení,dnes by cestující nejraději leželi v lehátkách či alespoň se rozvalovali v pohodlných křeslech.Dál je tu byznys třída kde je v celém vagónu sotva třicet míst k sezení až mi to přijde,že se vlakem přepravuje prázdný prostor kolem par lidí.
Známý mi před nedávnem vykládal o takzvaném tichém vagónu kde se člověk bojí co i jen šeptat. Takže maminky s věčně uřvanými dětmi by zde asi nepochodily. Důležité je,že je všude wifi a pohodlí pro lidi,kteří si s dostatečným předstihem koupili lístek on line. Ti jsou pak spokojeni,že se vezou ve své bublině co nejvíc izolováni od světa. Není pak divu,že nejsou spokojeny železnice,když přepraví mnohem méně lidí než by chtěly. Zdá se mi to trochu postavené na hlavu. Postarají se aby bylo spokojeno sto lidí,aby mělo luxus a pohodlí a přitom je nezajímá,že dalších tisíc lidí kteří by jim taky rádi zaplatili jízdné se do vlaku nedostanou prostě proto,aby mělo pohodlí ta stovka. Pak ale nesmí plakat jak železnice nestíhají.
Již dlouho jsem nejel vlakem a víte co? Ani po tom nějak moc netoužím.Co je to za cestování kde je každý zavřený ve své mobilní wi fi bublině,kde jedete třeba dvě hodiny a ani nevíte kdo seděl vedle vás,kde se nesmíte pomalu ani normálně bavit jako člověk s člověkem? Co se to stalo s naší společností,že se tak odtahujeme jeden od druhého,snažíme se izolovat,nedružit se.Pomalu se všichni přesuneme do virtuálního světa kde prožíváme ta největší dobrodružství,kde jsme tak neohroženi. Jen ať nás u toho nikdo neruší. A kdoví,možná přijde doba,když bude mít každý cestující svůj vagón jen aby nebyl nikým a ničím rušený. Železnice přepraví za den asi patnáct lidí kteří budou mít na lístky a ostatní budou jezdit autem,tak jako kdysi hógo fógo.
Lupo Anetta.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedna a nula